Skip to main content

ECOTRAK®, nowy detektor do pomiaru radonu w glebie

By 1 września, 202014 czerwca, 2021News

Radonova Laboratories opracowała nowe detektory Ecotrak. Dzięki nim można bezpiecznie i łatwo przeprowadzać pomiary radonu w powietrzu glebowym. Mogą posłużyć do wykonania badania radonu np. w miejscach przeznaczonych na budowę nowych budynków. Detektory Ecotrak® cechuje duża szybkość i dokładność pomiaru.

Co wyróżnia Ecotrak?

W odróżnieniu od wielu innych metod pomiaru radonu w glebie, jakość detektorów Ecotrak jest potwierdzona w licznych międzynarodowych badaniach porównawczych. Ponadto, są one dostarczane w specjalnych opakowaniach, które chronią przed wilgocią, zabrudzeniem i innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na wynik.

Detektory Ecotrak® nie muszą być odsyłane do natychmiastowej analizy po skończonej ekspozycji. Można przez pewien czas przechowywać je w odpowiednich warunkach i dopiero po zebraniu większej liczby, odesłać całą partię do laboratorium w tym samym czasie.

“Pomiary stężenia radonu w glebie są stosunkowo łatwe. Wyzwaniem jest jednak wykonanie pomiarów w taki sposób, aby były wyniki były miarodajne i dokładne. Po części oznacza to, że sam produkt musi być wysokiej jakości. Ale oprócz tego, bardzo ważne jest, aby przeprowadzać analizę w profesjonalnym akredytowanym laboratorium. W takim, które bierze udział w międzynarodowych niezależnych badaniach porównawczych” – mówi Karl Nilsson, CEO Radonova Laboratories.

Detektory Ecotrak® w skrócie

  • regularnie poddawane międzynarodowym badaniom porównawczym
  • nie są wrażliwe na wilgoć (duże ilości wody mają jednak wpływ na wyniki)
  • dostarczane w ochronnym opakowaniu Tyvek
  • można je przechowywać przez pewien czas po skończeniu pomiaru (dla efektywnej obsługi wielu pomiarów)
  • krótka ekspozycja (zwykle od jednego do siedmiu dni)
  • można używać przez cały rok
  • zaleca się stosowanie co najmniej trzech detektorów na pierwszych 100 m² terenu. Następnie co najmniej jeden kolejny detektor na każde dodatkowe 50 m².

„Dzięki wdrożeniu nowego typu detektorów, pomiary radonu w glebie stały się znacznie prostsze. Niezależnie ot tego, w jakim celu są prowadzone. Wiele krajów wymaga, na podstawie przepisów, aby wykonywać pomiary przed rozpoczęciem budowy w danej lokalizacji. Ma to na celu ocenę potencjalnego ryzyka wynikającego ze zwiększonej  ekspozycji na radon. Pomiary w glebie mogą pomóc zapobiec takiej sytuacji- dodaje Oskar Boström, product manager Radonova Laboratories.

Radon w glebie

Uran i rad to dwa radioaktywne pierwiastki, których zawartość w glebie ma bezpośredni wpływ na poziom stężenia radonu w powietrzu glebowym.

Należy jednak zawsze brać pod uwagę także inne parametry podłoża, jak np. przepuszczalność. Z reguły im większa przepuszczalność gleby, tym wyższy poziom radonu. I odwrotnie, im bardziej zwarty grunt, tym słabiej radon przenika do warstw powierzchniowych.

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego pokazującego, jak w łatwy sposób przeprowadza się pomiary radonu z użyciem detektorów Ecotrak®.

Aby uzyskać więcej informacji na temat nowych detektorów Ecotrak®, skontaktuj się z nami.

detektor ecotrak umieszczony w glebie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.