Skip to main content

Szkolna Radonowa Mapa Polski

By 1 grudnia, 20207 stycznia, 2021News

W Polsce wiedza o radonie jest wciąż bardzo mała w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Chociaż świadomość wpływu radonu na zdrowie stopniowo wzrasta, nadal nie jest to powszechnie znane zagadnienie. Dlatego cieszymy się, że Radonova Laboratories na jesieni 2020 roku została oficjalnym partnerem projektu edukacyjnego pt. ”Szkolna Radonowa Mapa Polski” realizowanego przez Fundację Forum Atomowe.

Teoria i praktyka

Projekt składa się z kilku części. Obejmuje webinaria o charakterze popularnonaukowym dedykowane uczniom i nauczycielom oraz pomiary radonu w kilkudziesięciu szkołach na terenie całej Polski. Seminaria on-line poprowadziła Zuzanna Podgórska – fizyk i popularyzator nauki. Zuzanna jest również członkiem Stowarzyszenia Rzecznicy nauki, wolontariuszem Fundacji Forum Atomowe i kierownikiem polskiego oddziału Radonova Laboratories.  

– Prowadzenie tego projektu i kontakt z uczniami daje nam ogromną satysfakcję. Dzięki niemu mamy szansę zainteresować młodych ludzi badaniami i fizyką, ale też zwiększać stopniowo świadomość wpływu radonu na zdrowie- komentuje Zuzanna Podgórska.

Szkolna Mapa Radonowa

Licealiści w wybranych szkołach są odpowiedzialni m.in. za wybór odpowiednich punktów pomiarowych dla detektorów oraz analizę wyników. Niezależnie od tego, wolontariusze fundacji przygotowali materiały dla nauczycieli, konspekty i scenariusze dodatkowych zajęć. Celem jest opublikowanie wyników tej pracy w postaci Szkolnej Radonowej Mapy Polski. Jest to znakomity przykład angażowania uczniów w zagadnienia badawcze, w nieco inny sposób niż na lekcjach.

Współpraca

Projekt jest koordynowany przez Fundację Forum Atomowe i finansowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zaś Radonova jest oficjalnym partnerem i odpowiada za dostarczenie i odczyt detektorów do pomiaru radonu w szkołach.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Fundacji Forum Atomowe.

grafika przedstawia dziewczynę z dozymetrem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.