Skip to main content

Akredytacja wysoko na liście priorytetów GARRM

By 6 listopada, 2023News

Akredytacja - ważne zagadnienie podczas GARRM

Radonova wzięła niedawno udział w 16. edycji GARRM.
Odbywająca się w Pradze międzynarodowa konferencja skupiała się na geologicznych aspektach map ryzyka radonowego.
W tym roku przedstawiciele Radonova Laboratories wygłosili dwa wykłady. Pierwszy na temat akredytacji oraz drugi dotyczący aktualizacji krajowych planów działań w przypadku narażenia na radon radonu w Europie.

Wśród uczestników znaleźli się José-Luis Gutierrez Villanueva i Zuzanna Podgórska z firmy Radonova.

Zuzanna Podgórska przedstawiła prezentację skupiającą się na znaczeniu akredytacji oraz dokładnej oceny niepewności, które mogą występować w różnych rodzajach pomiarów.
Opisano między innymi dwa różne podejścia do oceny niepewności w pomiarach radonu przy użyciu pasywnych detektorów radonu.
– W przeszłości kwestia akredytacji nie zawsze była traktowana priorytetowo w odniesieniu do pomiarów radonu. Jednak coraz więcej osób zaczyna dostrzegać znaczenie jakości pomiarów radonu. Na przykład poprzez regularne sprawdzanie procesów pomiarowych laboratorium przez niezależne organizacje.” – mówi José-Luis Gutierrez Villanueva ekspert Radonova.

Akredytowany pomiar radonu oznacza przeprowadzenie pomiaru przy użyciu dozymetrów radonu z laboratorium akredytowanego zgodnie z normą ISO/IEC 17025 i zgodnie z instrukcjami dołączonymi do dozymetrów. Akredytacja zgodnie z normą laboratoryjną ISO/IEC 17025 określa wymagania dotyczące systemów jakości i kompetencji. Należy pamiętać, że akredytacja może obejmować różne metody pomiarowe. Dodatkowo w Polsce, zgodnie z przepisami, także laboratoria zatwierdzone przez GIS mogą prowadzić pomiary, pod warunkiem, że uzyskają satysfakcjonujące wyniki w organizowanych przez GIS pomiarach porównawczych.

kampania PAA poznaj radon

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.