Skip to main content

Akredytacja gwarancją dokładnych pomiarów radonu

By 7 lipca, 20209 października, 2020Ogólne, Podstawowe

Akredytacja gwarantuje jakość pomiarów radonu na odpowiednim poziomie poprzez regularne kontrole procesów pomiarowych i procedur. Sprawdzane też są kompetencje personelu i sposób sprawowania kontroli nad wyposażeniem pomiarowym.

Jednak większość laboratoriów wykonujących pomiary radonu na świecie nie posiada akredytacji.

Dlaczego tak jest, skoro akredytacja ma tak ogromny wpływ na jakość pomiarów i dokładność wyników?

Po pierwsze, z uzyskaniem i utrzymaniem akredytacji w laboratorium wiążą się spore dodatkowe koszty. Po drugie, wielu klientów nie docenia jej znaczenia lub nie ma świadomości, jak to wpływa na proces pomiarowy. A w konsekwencji – bezpośrednio na ich pomiary. Określenie “akredytowana metoda pomiaru radon” określa spełnianie szeregu wymagań stawianych procesowi pomiarowemu. Akredytacja jest potwierdzeniem zgodności z normą ISO 17025. Jest to norma systemu zarządzania jakością, której celem jest ujednolicenie standardów obowiązujących w laboratoriach badawczych.

Dlaczego akredytacja jest ważna?

Kiedy klient zleca wykonanie pomiarów radonu, oczekuje, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie a wyniki będą dokładne i miarodajne. Niestety, jednostka która nie posiada akredytacji, nie zawsze jest w stanie to zagwarantować.

– Nieprawidłowe procedury mogą na przykład prowadzić do zarejestrowana niższych wartości stężenia radonu w powietrzu niż te, które są w rzeczywistości. Dla osób, które mieszkają lub pracują w takich warunkach, ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta i niestety dana osoba nie będzie tego świadoma. Także odwrotnie, wykonanie pomiaru, który nieprawidłowo pokazuje zbyt wysokie wartości, niesie za sobą negatywne konsekwencje. Oznacza to, że inwestuje się czas i pieniądze w obniżenie poziomu radonu, nawet jeśli nie jest to konieczne, komentuje Karl Nilsson, CEO Radonova Laboratories.

Co wyróżnia Radonova spośród innych jednostek badających radon:

– Nasze procesy pomiarowe są stale weryfikowane przez niezależną instytucję SWEDAC (Swedish Board for Accreditation and Conformity Assessments). Sprawdzana jest zgodność z norma ISO 17025.

– Jesteśmy monitorowani pod kątem bezstronności

– Regularnie kalibrujemy nasze urządzenia pomiarowe i detektory radonu.

– Uczestniczymy w niezależnych krajowych i międzynarodowych testach porównawczych.

Uwaga: warto zwrócić uwagę na to, że akredytacja może odnosić się do różnych metod pomiaru. Dlatego ważne jest sprawdzenie tzw. zakresu akredytacji, czyli w zakresie jakich metod akredytowane jest dane laboratorium. Tutaj znajdziesz więcej informacji o laboratorium Radonova i naszych akredytowanych metodach pomiarowych.

Akredytacja ważna w Unii Europejskiej

Jeśli laboratorium posiada akredytację to ma ona nadany pewien numer. Pozwala to na łatwe odszukanie tzw. zakresu akredytacji (ang. scope of accreditation). W naszym kraju takie informacje dotyczące polskich podmiotów (laboratoriów badawczych i wzorcujących) podane są na stronie Polskiego Centrum Akredytacji. Radonova jest podmiotem akredytowanym przez odpowiednią organizację w Szwecji SWEDAC. SWEDAC jest częścią organizacji European co-operation for Accreditation (EA). Jak podaje Polskie Centrum Akredytacji: “EA zostało uznane przez Komisję Europejską jako europejska infrastruktura akredytacyjna, odpowiedzialna za harmonizację akredytacji na terenie Europy, mającą na celu ułatwienie swobodnego międzynarodowego przepływu towarów i usług, zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochronę zdrowia i środowiska”. Zatem akredytacja posiadana przez Radonova Laboratories jest uznawana na terenie całej Europy, wiec także i w Polsce.

Wiarygodne wyniki od Radonova Laboratories

Od października 1995 r. Radonova jest akredytowanym laboratorium badawczym w zakresie pomiarów radonu. Oznacza to, że możemy zagwarantować dokładne pomiary radonu i obsługę na najwyższym poziomie. Dzięki akredytacji  oraz najszybszej dostawie i analizie detektorów staliśmy się najczęściej wybieranym wykonawcą pomiarów radonu na świecie. Zarówno w budynkach mieszkalnych jak i miejscach pracy. Zaufało nam wiele firm, dla których jakość pomiarów ma nadrzędne znaczenie.

Oprócz przestrzegania procedur i potwierdzania naszych kompetencji, dbamy też o poziom obsługi naszch klientów.

akredytacja ISO swedac znak

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.