Skip to main content

Rola środowiska akademickiego w badaniach radonu

By 23 marca, 202126 maja, 2021News, Ogólne, Podstawowe

W tak specyficznym sektorze jakim jest dozymetria radonu, wymiana wiedzy w międzynarodowym środowisku akademickim, często staje się decydującym czynnikiem sukcesu. Jest to również jeden z powodów, dla których Radonova zdecydowała się aktywnie wspierać środowisko akademickie we wspólnych działaniach na rzecz współpracy naukowej i zwiększania świadomości wpływu radonu na zdrowie.

Wymiana informacji i współpraca w dobie pandemii

Eksperci od radonu na kilku kontynentach regularnie prowadzą badania i dzielą się ich wynikami w czasopismach naukowych, podczas seminariów i konferencji, takich jak Europejski Tydzień Radonu. TraceRadon i RadonNorm to dwa przykłady istotnych międzynarodowych projektów radonowych. Trwająca pandemia spowodowała, że niektóre badania terenowe zostały przełożone. Jednak większość działań i spotkań jest kontynuowana i prowadzona jest w formie online.

Także nasz krajowy oddział Radonova Laboratories, kierowany przez Zuzannę Podgórską, angażuje się w działalność badawczą i edukacyjną. Pod okiem naszego eksperta, studenci z Politechniki Warszawskiej odbywają praktyki, podczas których poznają zagadnienia związane z dozymetria radonu i kontrolą jakości w akredytowanym laboratorium.

Wspólne doświadczenia i najwyższe standardy

– Nawet w okresie pandemii władze i instytucje potrzebują płaszczyzny do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. W ten sposób możliwe jest określenie, które obszary wymagają dalszych badań. W ramach współpracy możemy również opracowywać i doskonalić wspólne metody i standardy  w pomiarach radonu. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w pomiarach radonu, wiemy jak ważne jest uwzględnienie rzeczywistych warunków podczas prowadzenia badań, komentuje José-Luis Gutiérrez Villanueva z laboratorium Radonova, sekretarz Europejskiego Stowarzyszenia Radonu (European Radon Association, ERA).

Widzimy także, jak wspólne badania wpływają na zwiększenie dokładności różnych metod pomiarowych, przyrządów i detektorów. Podobnie jest też w przypadku badań porównawczych podsumowuje José-Luis Gutiérrez Villanueva.

środowisko akademickie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.