Skip to main content

Jak łatwo i efektywnie zmierzyć radon wykorzystując pasywne detektory śladowe?

Aby zrozumieć zasadę pomiaru radonu z wykorzystaniem pasywnych detektorów śladowych, warto poznać zasadę działania samych detektorów.

Detektor, taki jak te sprzedawane przez Radonova, składa się z czułej folii typu CR-39 osadzonej w plastikowej osłonie o znanej objętości. Ta plastikowa obudowa tworzy tzw. komorę dyfuzyjną, do której z łatwością może przenikać powietrze z gazowym radonem. Podczas rozpadu i powstawania pochodnych radonu, emitowane jest promieniowanie alfa, które dociera do powierzchni detektora i tam zostawia ślady uszkadzając jego strukturę chemiczną. Im wyższe stężenie radonu, tym większa liczba śladów. Nie są one jednak widoczne ‘gołym okiem’. Ślady po uderzeniu cząstek są powiększane i uwidaczniane w procesie obróbki termochemicznej zwanej trawieniem. Polega to na tym, że detektory są umieszczane w stężonym roztworze chemicznym w ustalonej wysokiej temperaturze na określony czas.

Po tym etapie ślady stają się widoczne pod mikroskopem i w ten sposób są automatycznie zliczane. Następnie, na podstawie zliczonej liczby śladów, uzyskuje się informację o stężeniu radonu.

Jak mierzyć radon?

Jak używać detektorów radonu, aby wykonać poprawnie pomiar?

Pasywne detektory radonu są niezwykle łatwe w obsłudze. Poniżej opisujemy w kolejnych krokach, jak wykonać pomiar:
1. Zamów detektory na naszej stronie internetowej przez Sklep lub skontaktuj się z nami, aby uzyskać spersonalizowaną ofertę

2. Po otrzymaniu detektorów (dostarczamy je pod adres podany w momencie składania zamówienia), detektory muszą zostać rozmieszczone zgodnie z dołączoną instrukcją. Aby zapewnić optymalne warunki pomiaru, rozmieść detektory uwzględniając poniższe wytyczne:

3. Detektor można położyć na szafce lub powiesić pod sufitem, ale:

  • W miarę możliwości, co najmniej
    – 25 cm od podłogi, sufitu i ściany,
    – 1,5 m od drzwi, okna, grzejnika czy innych źródeł ciepła
    – 0,5 m od wyciągu czy urządzenia do filtracji powietrza
  • Unikaj wilgotnych miejsc, gdzie istnieje ryzyko zalania detektora wodą.

4. Zaraz potem zaloguj się w naszej aplikacji RadOnline na „Moje Konto” I zarejestruj detektory. Koniecznie podaj dla każdego detektora osobno następujące informacje: numer detektora, datę początku pomiaru (kiedy umieściłeś go w miejscu pomiaru), miejsce pomiaru.

5. Pozostaw detektory w tym samym miejscu przez co najmniej 30 dni, jeśli są to pomiary wymagane przepisami lub co najmniej 10 dni, aby wykonać szybki pomiar (Rapidos)

6. Zbierz detektory w momencie końca pomiaru, po określonym czasie

7. Zaloguj się ponownie na swoje konto w aplikacji RadOnline I zapisz datę końca pomiaru

8. Odeślij detektory do analizy do laboratorium pocztą na adres podany w instrukcji

9. Po maksymalnie 2 tygodniach otrzymasz raport z wynikami Twoich pomiarów

Jeśli potrzebujesz więcej informacji znajdziesz je na naszej stronie. W razie wątpliwości, skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jak wykonać miarodajny pomiar radonu?

Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy zamawiane detektory są zgodne ze standardem ISO 11665-8 i czy pochodzą z akredytowanego laboratorium działającego zgodnie z normą ISO 17025. Jest to norma europejska, której należy przestrzegać, aby móc przeprowadzić analizę radonu zgodnie z przepisami. Zgodnie z europejską Dyrektywą BSS, pomiar powinien trwać minimum 30 dni. W przypadku dobrowolnego pomiaru możliwe jest przeprowadzenie pomiarów w krótkim terminie, od 10 dni, za pomocą dedykowanego detektora pasywnego. Rzeczywiście, gdy pożądane są szybkie wyniki poza ramami regulacyjnymi, na przykład przy sprzedaży domu, możliwe jest przeprowadzenie pomiaru krótkoterminowego. Do tego celu stosowane są detektory typu Rapidos. Radonova jest jedynym laboratorium na świecie, które oferuje takie rozwiązanie.