Skip to main content

Pięć błędów popełnianych przy pomiarach radonu w miejscach pracy

By 16 stycznia, 2023Ogólne

Bazując na doświadczeniach z tysięcy pomiarów w miejscach pracy w wielu krajach, Radonova była w stanie rozpoznać pięć powszechnych błędów, które są często popełniane podczas pomiaru radonu.

1. Pomiar radonu jest przeprowadzany przy użyciu zbyt małej liczby detektorów

Ważne jest, aby pomiar zapewniał dokładne i kompleksowe odwzorowanie poziomów radonu w całym miejscu pracy lub budynku. Minimalizuje to ryzyko pominięcia pomieszczeń, w których poziom stężenia radonu jest podwyższony. Wyniki pomiarów zależą od wielu różnych czynników i często znacząco różnią się w różnych pomieszczeniach nawet tego samego budynku. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest dopasowanie liczby detektorów do powierzchni obiektu.

 

2. Pomiar jest przeprowadzany przy zbyt małej liczbie punktów pomiarowych na wyższych piętrach

Badania pokazują, że podwyższone poziomy radonu są powszechne na wyższych piętrach budynków niż dotychczas sądzono. Radon kumuluje się najczęściej w piwnicach – takie wnioski wynikają z obserwacji budynków mieszkalnych, które znacząco różnią się swoja konstrukcja od np. szczelnych, wielopiętrowych, wyposażonych w wentylację biurowców.  Bardziej zaawansowane systemy wentylacyjne mogą prowadzić do występowania większych lokalnych różnic ciśnienia na wyższych piętrach.

 

3. Uwzględnienie tylko wybranych pomieszczeń

Ten błąd dotyczy często miejsc pracy, które są jednocześnie np. placówkami oświatowymi. Pomiary w takich miejscach pracy powinny być wykonane z uwzględnieniem narażenia wszystkich pracowników czyli nie tylko w klasach, w których przebywają uczniowie, ale we wszystkich innych, w których pracownicy np. administracji przebywają średnio powyżej 4h dziennie.

4. Niewłaściwe miejsca umieszczenia detektorów

W niektórych przypadkach detektory umieszcza się w piwnicach, kotłowniach lub szafkach elektrycznych, ponieważ podejrzewa się, że występuje tam wysoki poziom radonu (co zwykle ma miejsce). Jednak wysoki poziom radonu w tego typu pomieszczeniach nie oznacza automatycznie, że w sąsiednich pomieszczeniach jest podwyższony poziom. Tym samym, nie można na podstawie takiego pomiaru oszacować narażenia pracowników. W takim wypadku pomiary trzeba wykonywać ponownie, ponownie ponosząc koszty.

 

5. Po długotrwałym pomiarze nie następuje pomiar w godzinach pracy

W budynkach z wentylacją mechaniczną poziomy radonu mogą się zmieniać w zależności od tego, czy wentylacja jest włączona czy wyłączona. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem działań mających na celu obniżenie stężenia radonu, przeprowadzić pomiar kontrolny przy użyciu przyrządu elektronicznego w punktach pomiarowych o podwyższonym poziomie radonu. W ten sposób można upewnić się, że dalsze kroki zaradcze są konieczne oraz dostosować je do warunków w danym miejscu pracy.

 

Podczas pomiarów radonu w miejscach pracy ważna jest komunikacja z pracownikami. Poziomy radonu mogą być różne w miejscach pracy, nawet w różnych obszarach na tym samym piętrze. Dokonuj pomiarów w taki sposób, aby każdy pracownik czuł się bezpiecznie i wiedział, na jaki poziom radonu jest narażony.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób informować pracowników o radonie i skutkach zdrowotnych jego oddziaływania, czy w jaki sposób pracownicy powinni interpretować wyniki prowadzonych pomiarów – skontaktuj się z nami. Z chęcią udzielimy wskazówek lub przygotujemy i przeprowadzimy dedykowane szkolenie.

 

Dowiedz się więcej na temat pomiarów radonu w miejscach pracy.

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.