Skip to main content

Pięć kroków, które gwarantują najwyższą jakość pomiarów radonu

By 3 czerwca, 20209 października, 2020Ogólne, Podstawowe, Pomiary

Od momentu powstania, Radonova szczyciła się wiodącymi w branży procedurami i procesami zapewniającymi jakość w zakresie pomiaru radonu. Nasze procedury pomiarowe są uznawane na całym świecie i dostosowane do indywidualnych wymagań każdego kraju.

Do tej pory wykonaliśmy pomiary radonu w ponad 50 krajach. Ze względu na nasze wydajne procesy i nowoczesną obsługę, oferujemy krótkie terminy dostaw i analizy w całej Europie i Ameryce Północnej.

Jak to robimy? Poniżej przedstawiamy 5 kroków, które są kluczowe, aby zapewnić najwyższą jakość pomiarów radonu

Akredytacja

Metody pomiarowe Radonova są akredytowane zgodnie z ISO / IEC 17025. Nasze procesy i procedury pomiarowe podlegają kontroli niezależnych organów państwowych. Dzięki porozumieniu w ramach tzw. Europejskiej Akredytacji nasza Akredytacja jest uznawana nie tylko w Szwecji, ale także w innych krajach, w całej Unii Europejskiej. Profesjonalny audyt odbywa się co roku i odbywa się na miejscu przez co najmniej dwa dni. Podlegamy kontroli pod względem merytorycznym i technicznym, ale też prowadzonej kontroli jakości i wiarygodności wyników. Przeczytaj więcej o naszej akredytacji tutaj.

Walidacja wyników

Niektóre kraje wymagają zatwierdzenia procesu pomiaru. Zwykle odbywa się to poprzez przekazanie detektorów radonu do ekspozycji w laboratorium wskazanym przez odpowiednią organizacje w danym kraju. Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Atomowe, w Polsce za przeprowadzanie badań potwierdzających kompetencje laboratorium badającego radon odpowiedzialny jest Główny Inspektorat Sanitarny. Udział w organizowanych przez GIS i uzyskanie satysfakcjonującego wyniku będzie warunkiem uprawniającym do wykonywania certyfikowanych pomiarów radonu w Polsce.

Podczas takich testów detektory są umieszczane w różnych stężeniach radonu uzyskiwanych w warunkach laboratoryjnych. Następnie detektory są wysyłane z powrotem do laboratorium Radonova w celu analizy i uzyskiwany jest wynik pomiaru. Wynik uzyskany w laboratorium jest następnie porównywany z oficjalną wartością organu krajowego czyli tzw. wartością referencyjną. Tutaj możesz przeczytać o wynikach naszego ostatniego testu walidacyjnego w UK.

Testy porównawcze

Regularnie uczestniczymy w międzynarodowych testach porównawczych (nazywanych też porównaniami międzylaboratoryjnymi, badaniami porównawczymi ). W tych testach różne laboratoria radonowe uczestniczą dobrowolnie. Organizatorzy eksponują detektory radonu pochodzące od różnych dostawców w jednakowych stężeniach radonu. Wartości stężeń na tym etapie zna jedynie organizator). Wyniki testów stanowią podstawę akredytacji Radonova. Jednym z najbardziej wymagających testów porównawczych jest niemiecki organ BfS (Bundesamt für Strahlenschutz). Tutaj możesz przeczytać więcej o naszych wynikach.

Kontrola użytkownika

Tego typu kontrole przeprowadza się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, z uwagi na pewne regulacje odnoszące się do Europejskich testów jakości w laboratoriach. Pozwalają potwierdzić niezależność, dokładność i powtarzalność wyników. Istnieje kilka sposobów m.in. co dziesiąty detektor powinien mieć „duplikat”. W praktyce oznacza to, że umieszcza się dwa detektory radonu w 10% punktu pomiarowego, a wyniki które następnie są porównywane. W ten sposób można sprawdzić powtarzalność wyników z laboratorium pomiarowego. Klienci również śledzą i sprawdzają celowo nie eksponowane detektory radonu w postaci swego rodzaju „ślepej próby”. Dzięki temu można potwierdzić wiarygodność wyników i rzetelność prowadzonych pomiarów.

Testy wewnętrzne

Każdy pomiar obejmuje co najmniej dwa detektory radonu, które są wyeksponowane w komorze wzorcowej o znanym stężeniu radonu. Następnie sprawdzamy, czy nasza standardowa analiza detektorów prowadzi do uzyskania tych samych wyników. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość naszego procesu pomiarowego w laboratorium.

analiza detektora radonu, mikroskop

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.