Skip to main content

Koszyk

Kierownik Polskiego oddziału Radonova zakwalifikowała się do finału FameLab Polska

By 18 czerwca, 20209 października, 2020News

Zuzanna Podgórska, doświadczony specjalista w dziedzinie dozymetrii radonu, która zarządza polskim oddziałem Radonova, zakwalifikowała się do finałowej 10 polskiej edycji FameLabu.
FameLab to międzynarodowy konkurs mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych naukowców z całego świata, których pasją jest popularyzacja nauki. Pierwszy festiwal FameLab w Cheltenham odbył się w 2005 r. We współpracy z British Council w 2007 r. zorganizowano światowy konkurs, w którym do tej pory wzieło udział ponad 10 000 popularyzatorów. W Polsce w tym roku odbył się już po raz 9.

Finał FameLab przełożony

Niestety z powodu kryzysu COVID-19 tegoroczne polskie finały zostały przeniesione na 2021 rok. W związku z tym, w przyszłym roku nie będzie etapu preselekcji. Dziesięciu finalistów edycji 2020 będzie miało możliwość zaprezentowania swoich finałowych wystąpień. Na wszystkich etapach konkursu uczestnicy mają trzy minuty by zaciekawić sędziów i publiczność wybranym tematem ze świata nauki. Jury ocenia uczestników i ich wystąpienia pod względem treści, jasności przekazu i charyzmy. British Council co roku organizuje konkursy FameLab w około 25 krajach, a zwycięzca każdego konkursu krajowego jedzie na renomowany brytyjski festiwal nauki Cheltenham (Cheltenham Science Festival) aby wziąć udział w Międzynarodowym Finale FameLab.

„Śmiertelna nieciemność”

Wystąpienie Zuzanny nosiło tytuł „śmiertelna nieciemność – pomiędzy absurdem a niewiedzą”. W swojej prezentacji opowiedziała o historii, krótko po odkryciu radu, kiedy ludzie dodawali promieniotwórczą substancję niemal do wszystkiego. Od jedzenia, słodyczy po zabawki dla dzieci, pastę do zębów i kosmetyków.

W latach 1917–1926 amerykańska firma U.S. Radium Corporation zatrudniała ponad stu pracowników (głównie kobiety) do malowania zegarków i tarcz zegarów opatentowaną farbą „Undark”. Nauczono pracownice formowania pędzli ustami, co zapewniało precyzję, a niektóre używały tego materiału do malowania paznokci i zębów. Pięć dziewczyn pozwało korporację w sprawie, która zapoczątkowała standardy bezpieczeństwa pracy i prawa pracownicze w zakresie ochrony przed promieniowaniem. Sprawa została rozstrzygnięta w 1928 roku, kładąc kres nieodpowiednim procedurom w postaci formowania pędzli za pomocą ust. Chociaż rad był nadal używany w zegarach do lat 60. XX wieku, nowe przypadki choroby nazywanej ”zatruciem radem” przestały występować. Wkrótce potem zaprzestano jednak stosowania radu w produkcji przedmiotw codziennego użytku. Więcej na temat historii Radowych Dziewczyn możesz przeczytać tutaj.

Zuzanna zakończyła swoje wystąpienie cytatem Marii Skłodowskiej Curie: „Niczego w życiu nie nalezy się bać, trzeba tylko zrozumieć” podkreślając, że w tej historii największe żniwa zebrała nieświadomosć zagrożenia.

Doświadczenie

Zuzanna pracowała jako specjalista w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Ukończyła studia na Politechnice warszawskiej, gdzie obroniła pracę magistersą dotyczącą pasywnych metod pomiarów radonu w powietrzu. Obecnie kończy doktorat w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej zajmując się mapowaniem radonowym i analizą korelacji stężenia radonu i budowy geologicznej podłoża. Jest m.in. certyfikowanym Inspektorem Ocrony Radiologicznej IOR-3 i ma szeroką wiedzę na temat promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej.
Jako Radonova, życzymy Zuzannie powodzenia w przyszłym roku w finale i gratulujemy jej dotychczasowych osiągnięć w tak prestiżowym konkursie.

O Radonova

Radonova jest wiodącym laboratorium świadczącym usługi pomiaru radonu, zarówno w prywatnych nieruchomościach jak i w miejscach pracy na całym świecie. Oferuje też wysokiej klasy urządzenia pomiarowe. Radonova przeprowadziła miliony pomiarów w ponad 50 krajach stając się globalnym liderem w tej dziedzinie.
Więcej informacji na temat radonu znajdziesz na naszej stronie www.radonova.pl

fame lab

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.