Skip to main content

Kalkulator do obliczania liczby detektorów radonu

By 3 lipca, 20209 października, 2020Ogólne, News, Pomiary

Aby ułatwić planowanie pomiarów radonu, Radonova uruchomiła aplikację internetową, która ułatwia obliczenie liczby detektorów radonu wymaganych w danym miejscu pracy.

Ze względu na zmianę przepisów dotyczących ochrony przed promieniowaniem, istnieje obecnie wymóg prawny dotyczący pomiaru poziomów radonu w miejscach pracy. Przepisy opierają się na dyrektywie UE 2013/59/Euratom. Określa ona podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na promieniowanie. W związku z tym pracodawcy są teraz odpowiedzialni za kontrolowanie poziomów radonu w miejscach pracy. Jeśli to konieczne, muszą podejmowanie działań w celu ich obniżenia.

Wirtualna pomoc

Obliczenie liczby potrzebnych detektorów do wykonania miarodajnych pomiarów w konkretnym miejscu pracy nie jest bardzo skomplikowane. Wymaga jednak znajomości pewnych zasad, które określają niezbędną liczbę punktów pomiarowych w zależności od piętra, konstrukcji budynku i powierzchni objętej badaniem. Aby ułatwić proces planowania pomiarów w miejscu pracy i uniknąć pomyłek, udostępniliśmy narzędzie on-line, które na podstawie odpowiednich standardów, obliczy liczbę potrzebnych detektorów do pomiaru w konkretnym miejscu pracy na podstawie wprowadzonych parametrów.

Standardy bezpieczeństwa w miejscach pracy

W wielu krajach w różny sposób są wprowadza się zalecenia dyrektywy Euratom. Oznacza to, że szczegółowe wytyczne mogą nieznacznie się różnić. Podstawowe standardy dotyczące liczby i sposobu rozmieszczania detektorów powstały jednak w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę ekspertów i można na nich polegać.

Dopóki nie pojawi się ostateczne rozporządzenie regulujące te kwestie w naszym kraju, Radonova podobnie jak w wielu krajach w Europie, oparła swój kalkulator na standardach jakości określonych przez International Radon Measurement Association (IRMA). Jest to ustalony i uznawany w Europie zbiór zasad, który zapewnia poprawne planowanie pomiarów radonu na odpowiednio wysokim poziomie.  

Prawidłowy proces od samego początku

Dyrektor techniczny Radonova, Tryggve Rönnqvist, aktywnie uczestniczył w opracowywaniu standardów i procedur IRMA. Ponieważ Radonova jest organizacją globalną, ma wgląd w różne protokoły wdrażane na całym świecie. „Jak wiemy z naszego doświadczenia, klientom zależy na tym, aby wszystkie odpowiednie pomiary przeprowadzać w tym samym czasie. Dlatego sugerujemy, aby upewnić się już na początku, że obliczono i zamówiono odpowiednią liczbę detektorów radonu. Pozwoli to uniknNiezwykle ważne jest przestrzeganie standardów, które zapewniają najdokładniejsze pomiary radonu. Zwłaszcza, że jak wynika z naszych statystyk, aż w 20% miejsc pracy w Szwecji występuje problem z podwyższonym stężeniem radonu. Przestrzeganie protokołów IRMA gwarantuje spełnienie wymagań niezależnie od kraju. Właśnie dlatego postanowiliśmy opracować kalkulator w oparciu o wytyczne IRMA”. Nasz kalkulator jest dostępny jako aplikacja internetowa na stronie www.radonova.pl.

Pomiary radonu w miejscach pracy

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.