Skip to main content

Jak zmierzyć radon w powietrzu?

By 30 marca, 20209 października, 2020Pomiary, Podstawowe

 

Co zrobić, aby zmierzyć radon w domu lub miejscu pracy?

Nie ma innego sposobu, aby poznać poziom radonu w powietrzu niż wykonanie pomiaru. Co więcej, pomiary należy wykonać używając specjalnie do tego stworzonego detektora. Ale czy to oznacza, że pomiar jest skomplikowany? W rzeczywistości to, co musi wykonać użytkownik, aby zmierzyć radon jest niezwykle proste. Wystarczy po otrzymaniu przesyłki z Laboratorium wyjąć detektory z opakowania i umieścić je w wyznaczonych miejscach – zgodnie z dołączoną instrukcją. Trzeba w tym momencie zanotować datę, jako początek pomiaru. Zwykle detektory umieszcza się w pomieszczeniu, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu – w salonie, jadalni, sypialni. Jeśli pomieszczenie ma dużą powierzchnię, bo np. salon połączony jest z kuchnią – warto umieścić dwa detektory. W przypadku pomiarów w miejscach pracy, szczegółowe wytyczne znajdziesz na naszej stronie internetowej www.radonova.pl, w zakładce „Miejsca pracy”. Detektorów nie należy przestawiać w trakcie pomiaru. Poza tym, nie wymagają specjalnego traktowania, a domownicy powinni zachowywać się tak, jak zwykle. Dotyczy to np. otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń w czasie trwania pomiaru.

Analiza w laboratorium

 

Po upływie określonego czasu, detektory należy zapakować, zanotować datę (koniec pomiaru) i odesłać do Laboratorium. Tam już nasi specjaliści zajmą się resztą, czyli analizą detektorów i przygotowaniem raportu, w którym zamieszczą wynik w postaci tzw. średniorocznego stężenia radonu w powietrzu.

Jeśli jesteś ciekawy, co dzieje się z odesłanymi detektorami w naszym laboratorium, kliknij Tu i zobacz film Radonova Laboratories na naszym kanale na YouTube.

Czy detektory są bezpieczne?

 

Detektory, które wykorzystuje Radonova są w pełni bezpieczne. Nie mają żadnego wpływu na ludzi czy zwierzęta w ich otoczeniu. Jest o umieszczony w odpowiednio zaprojektowanej obudowie kawałek polimeru o specjalnych właściwościach fizykochemicznych. Nie należy jednak otwierać obudowy, ponieważ pomiar nie będzie miarodajny. Detektorów nie należy przestawiać w trakcie pomiaru. Poza tym nie wymagają specjalnego traktowania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.