Skip to main content

Radtrak²® – wiodący na świecie detektor radonu

By 18 grudnia, 20199 października, 2020Podstawowe, Pomiary

Ponad 4 miliony sprzedanych detektorów na całym świecie

Radtrak2® to najczęściej stosowany detektor radonu na świecie. Pozwala uzyskać dokładny wynik średniorocznego stężenia radonu w powietrzu w miejscach pracy i w budynkach mieszkalnych. Poniżej krótkie podsumowanie jego funkcji:

Prosty i niezawodny detektor

Budowa detektora Radtrak2® jest bardzo prosta. Składa się on z dwuczęściowej obudowy wewnątrz której umieszczony jest przezroczysty detektor CR-39. Podczas pomiaru, powietrze wnika do środka obudowy przez bardzo wąską szczelinę pomiędzy górną i dolną częścią obudowy. Podczas rozpadu radonu i powstawania jego pochodnych powstają też cząstki alfa (promieniowanie alfa). Kiedy cząstki uderzają w powierzchnię detektora, tworzą się mikroskopijne uszkodzenia, tzw. ślady. Stąd też nazwa “detektor śladowy”. Po określonym czasie ekspozycji, liczbę śladów przelicza się na stężenie radonu.

Technologia przyjazna środowisku

Obudowa detektora jest plastikowa. Ma bardzo prostą budowę, bez jakichkolwiek ruchomych części. Może go używać nawet w trudnych warunkach. Jest odporny na wstrząsy, nawet kiedy upuści sie go na podłogę, nie uszkodzi się. W związku z tym, bardzo trudno jest „zepsuć” pomiar wykonywany za pomocą detektora Radtrak2®, jeżeli postępujesz zgodnie z instrukcją i dokładnie podasz czas początku i końca pomiaru, masz gwarancję dokładnego wyniku. Laboratorium Radonova zawsze wykorzystuje ponownie dolną i górna część obudowy detektora, co obniża koszty i ma wpływ na ochronę środowiska.

Jedyną częścią, której nie wykorzystuje się ponownie jest sam detektor – folia CR-39, który poddawany jest analizie po ekspozycji.

Odpowiednio przygotowany detektor radonu CR-39 i dokładna akredytowana analiza

Podczas analizy detektorów radonu muszą być spełnione pewne istotne wymagania. Po pierwsze, detektor użyty do pomiaru musi być czysty i przygotowany w odpowiedni sposób. Muszą być spełnione warunki odnśnie procesu produkcji. Bez oryginalnego, czystego detektora nie jest możliwa dokładna analiza liczby śladów powstałych w danym okresie ekspozycji. Brane jest także pod uwagę, jak długo i na działanie jak wysokiego stężenia wystawiony był detektor przed umieszczeniem wewnątrz obudowy. Podobnie uwzględnia się też fakt, że radon działa na detektor także w drodze do laboratorium do analizy. Podczas procesu kontroli jakości, laboratorium przeprowadza kalibrację w znanych stężeniach radonu. Prawdłowo opracowane procedury są konieczne, aby zminimalizować niepewność pomiaru. Dlatego zawsze warto korzystać z usług laboratorium akredytowanego zgodnie z norma ISO 17025, takiego jak Radonova Laboratories. Ciągła kontrola jakości w Radonova laboratories gwarantuje, że wyniki pomiarów radonu są prawidłowe i dokładne.

Dlaczego mierzyć radon?

Każdego roku 230000 osób umiera na raka płuc związanego z ekspozycją na radon. Radon jest gazem będącym częścią naturalnego szeregu promieniotwórczego, występującym niemal wszędzie na Ziemi. Wysokie stężenia radonu mogą występować m.in. w regionach, gdzie zawartość uranu i radu w glebie jest wysoka, ale nie tyko. Często podwyższona koncentracja radonu występuje w izolowanych, niewietrzonych pomieszczeniach w miejscach pracy lub budynkach mieszkalnych. Aby mieć pewność, czy poziom radonu nie jest zbyt wysoki, należy wykonać pomiary. W większości krajów na świecie zaleca się pomiary, które zapewniają określenie tzw. średniorocznej wartości stężenia radonu. Powinny one trwać co najmniej miesiąc. Takie zalecenia pojawiły się także w znowelizowanej Ustawie Prawo Atomowe.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.