Skip to main content

ATMOS: nowa wersja najbardziej czułego kompaktowego monitora radonu

By 9 września, 20208 czerwca, 2021Ogólne

Radonova Laboratories wprowadziła na rynek całkowicie nową wersję aktywnego monitora radonowego ATMOS. Urządzenie to waży 4,5 kg, ma nowoczesny wygląd, kilka nowych funkcji i ulepszone oprogramowanie. Nowy ATMOS umożliwia jeszcze szybsze i bardziej efektywne wykonywanie pomiarów radonu w terenie. Najnowsza wersja ATMOS jest już dostępna na rynku.

Opracowaliśmy to urządzenie w taki sposób, aby sprostać potrzebom profesjonalnych laboratoriów pomiarowych na całym świecie. ATMOS jest nowoczesny, przyjazny dla użytkownika, prosty w obsłudze i bardzo dokładny.

Szybkie i wiarygodne wyniki pomiarów

ATMOS jest najczulszym i najlżejszym monitorem radonu, który może być z powodzeniem używany zarówno w terenie jak i w laboratorium.

– Dzięki swojej lekkiej kompaktowej budowie, miernik ATMOS można łatwo przetransportować do miejsca pomiaru. Zaktualizowane oprogramowanie bardzo ułatwia wyodrębnianie danych i szybkie tworzenie wiarygodnych raportów pomiarowych. Najnowsza wersja systemu ATMOS umożliwia też przeprowadzanie znacznie większej liczby pomiarów w porównaniu z innymi instrumentami dostępnymi na rynku w ciągu 24 godzin – mówi Patrik Starck, kierownik ds. Rozwoju firmy Radonova.

– W porównaniu z poprzednimi wersjami instrument jest całkowicie przeprojektowany. Jedyny element, jaki pozostał bez zmian to komora pomiarowa. Ta konkretna część opiera się na sprawdzonej technice i wątpliwe jest, by można go było jeszcze udoskonalić – kontynuuje Patrik Starck.

Rosnący rynek międzynarodowy

Poprzednie wersje ATMOS były głównie dostarczane i używane w Szwecji. Wraz ze wzrostem międzynarodowego popytu, Radonova zwiększyła produkcję w zakładzie w Uppsali.

– To dla nas ogromna satysfakcja, gdy widzimy wyraźny wzrost zainteresowania poza Szwecją. Nowy ATMOS powstał po kilku latach badań i rozwoju. Pozytywna reakcja rynku to potwierdzenie, że coraz więcej osób i firm dostrzega korzyści płynące z rozwiązania, które oferujemy – komentuje Karl Nilsson, dyrektor generalny Radonova Laboratories.

Lekki i kompaktowy, ułatwiający pracę w terenie

Specyfikacja nowej wersji monitora ATMOS:

– Waga: 4,5 kg,

– Wymiary: 500 x 385 x 220 mm (szer. x wys. x gł.)

– Nowe oprogramowanie umożliwia szybkie tworzenie raportów z pomiarów

– Komora pomiarowa ma wysoką czułość i krótki czas odpowiedzi

– Komunikacja z komputerem przez USB

– Ponad 10 lat historii danych pomiarowych

Zagrożenia związane z radonem

Radon to radioaktywny gaz, który powstaje naturalnie z radu – pierwiastka obecnego w Ziemi. Następnie gaz ten rozpada się i tworzy tzw. krótkożyciowe produkty rozpadu radonu. Te pochodne izotopy to atomy metali, które osadzają się w naszych drogach oddechowych w trakcie oddychania. One także nie są jednak stabilne, a rozpadając się emitują pewną ilość promieniowania jonizującego, które może uszkodzić komórki w naszym organizmie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 3-14 procent „przypadków raka płuc jest powodowanych przez radon”, w zależności od miejsca zamieszkania. Dlatego WHO zaleca ograniczenie poziomu radonu do  100 Bq/m³. Choć w wielu krajach poziom referencyjny jest trzykrotnie wyższy.

Opis monitora ATMOS

ATMOS posiada wbudowane system ochrony przed nadmierną wilgotnością powietrza, aby zapewnić, że nie będzie ona zaburzała pomiaru. ATMOS pokazuje również tabelę 10 ostatnich zmierzonych poziomów dla wybranego czasu. Urządzenie wyświetla wynik i związaną z nim niepewność pomiaru oraz dodatkowe parametry: ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza.

ATMOS zawiera oprogramowanie do analizy danych pomiarowych. Wyświetlacz to 3,5 calowy ekran dotykowy pokazujący wartość stężenia radonu w Bq/m³, niepewność od czasu rozpoczęcia pomiaru, czas pomiaru, godzinę i datę. Ponadto w zestawie znajduje się torba do przechowywania w terenie ze zdejmowaną pokrywą i zasilacz. Oprogramowanie dołączone do urządzenia służy do odczytu i raportowania i działa w systemie Windows. Oprogramowanie służy do odczytywania i przechowywanych danych pomiarowych. Ponadto oprogramowanie jest kompatybilne ze starszymi wersjami systemu Windows.

Przyrząd mierzy rozpad alfa radonu i jego pochodnych i jest całkowicie niewrażliwy na promieniowanie gamma. Wykrywane są energie alfa różnych izotopów, a stężenie radonu jest wyświetlane na ekranie dotykowym przyrządu. Użytkownik wybiera żądany czas właściwego pomiaru. Im dłuższy czas tym dokładniejszy pomiar. Widmo energii pomiaru jest zapisywane co 10 minut podczas pomiaru. Wartość pomiaru jest wyświetlana bezpośrednio przy każdym nowym pomiarze.

Szczegółowe informacje na temat monitora.

Więcej informacji na temat radonu można znaleźć tutaj.

 

atmos miernik monitor radonowy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.