Pomiar średniorocznego stężenia radonu
Radtrak²® – Detektor do wiarygodnego pomiaru średniorocznego stężenia radonu w budynku mieszkalnym.
Diagnozowanie poziomu radonu w budynkach mieszkalnych nie jest jeszcze uregulowane przepisami. Poza sytuacją, kiedy nieruchomość jest sprzedawana lub wynajmowana. Wówczas kupujący/ wynajmujący ma prawo zażądać wyników pomiaru radonu.
Wykonywanie pomiarów jest jednak bardzo ważne, jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni. Dlatego trzeba odpowiedzialnie wybierać laboratorium pomiarowe i upewnić się, że posiada ono odpowiednie kompetencje i świadczy usługi najwyższej jakości. To z kolei gwarantuje dokładne i bezbłędne wyniki pomiarów.
Mieszkasz w regionie o wysokim potencjale radonowym? Albo po prostu chcesz upewnić się, czy Ty i Twoi bliscy jesteście bezpieczni w Waszym domu?
Dzięki Radonova łatwo i skutecznie przeprowadzisz pomiary radonu. Najpierw oceń, ile detektorów potrzebujesz, a następnie przejdź do naszego sklepu internetowego, aby złożyć zamówienie. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym konsultantem.
Potem, po otrzymaniu zamówionych detektorów, umieść je zgodnie z dołączoną instrukcją. Po określonym czasie ekspozycji zwróć detektory do laboratorium wysyłając je pocztą pod wskazany adres. W ciągu dwóch tygodni otrzymasz raport z analizy.
Nawet na obszarach sklasyfikowanych jako region niskiego ryzyka radonowego, radon może potencjalnie stanowić problem w powietrzu w pomieszczeniach. W rzeczywistości powietrze zawarte w glebie zawsze ma wysoki poziom radonu. Nawet kilkaset razy wyższy niż w powietrzu atmosferycznym. Tak więc, w zależności od przepuszczalności gleby i charakterystyki budynku, duże ilości radonu mogą przenikać do budynku nawet w obszarach niskiego ryzyka. Podobnie mogą występować bardzo duże lokalne różnice, nawet między dwoma sąsiednimi domami.
Należy pamiętać, że mapy dostarczają jedynie informacji o ryzyku. Żadna mapa nie zawiera informacji o faktycznej obecności radonu w konkretnym budynku czy pomieszczeniu. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy radon stanowi zagrożenie, jest rutynowe przeprowadzanie bezpośrednich pomiarów.
Chociaż nie jest to obowiązkowe, pomiar radonu podczas transakcji nieruchomościami powinien być oczywistym działaniem. Coraz częściej przy zawieraniu transakcji kupna/ sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu, w umowie pojawia się zapis regulujący kwestie odpowiedzialności za przeprowadzenie ekspertyzy radonowej. Wykonywanie standardowych pomiarów może być jednak czasochłonne. Rozwiązaniem proponowanym przez Radonova jest rozpoznawalny na świecie szybki detektor radonu Rapidos. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru już w czasie 10 dni.
Mimo że nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących pomiarów w domach (przepisy regulują szczegółowo pomiary w miejscach pracy), zalecana jest następująca liczba detektorów, aby wykonać prawidłowe pomiary w budynkach mieszkalnych:
Co najmniej 2 detektory na parterze
Co najmniej 2 detektory na mieszkanie, jeden w głównym salonie i drugi w głównej sypialni
Należy dodać dodatkowy detektor do każdego regularnie używanego pomieszczenia.
Radon jest gazem, który pochodzi z Ziemi. Gromadzi się w powietrzu w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy wentylacja jest niewystarczająca. Podobnie różnice temperatur wewnątrz/ na zewnątrz sprzyjają migracji radonu. Wszystkie te warunki są szczególnie widoczne w zimie, kiedy zwiększa się różnica temperatur, włączane jest ogrzewanie, a budynki są mniej wentylowane. Dlatego w wielu krajach zaleca się mierzyć radon między 15 października a 30 kwietnia. W Polsce okres grzewczy trwa obejmuje okres od początku października do końca marca. Ważne, aby pomiary trwały co najmniej 30 dni i abyś w naszym systemie wpisał dokładne dane, kiedy wykonywany był pomiar.