Skip to main content

Sniffer

Czujnik radonu służy do identyfikacji głównego punktu wejścia do budynku powietrza glebowego zawierającego radon. Aby zapewnić prawidłowe wyniki np. podczas inspekcji, konieczne jest użycie detektora o możliwości szybkiego i dokładnego pomiaru. Do tego potrzebny jest instrument o doskonałej czułości wykrywania i krótkim czasie reakcji, który generuje również mnóstwo surowych danych. Osoba wykrywająca musi mieć aktywną pompę oraz spektrometr alfa, aby uniknąć skażenia długożyciowego radonu w komorze pomiarowej.

Zastosowanie tzw. pulsacyjnej komory jonizacyjnej umożliwia firmie ATMOS szybkie i unikalne wykonanie tego typu pomiarów.

Detektor radonu w glebie

Detektor radonu w glebie służy do pomiaru obecności radonu w powietrzu glebowym na głębokości 70-100 centymetrów. Pomiar odbywa się za pomocą sondy (rury przypominającej szpikulec) wbijanej w ziemię. Instrument musi zapewniać rozróżnianie długowiecznych potomków radonu w celu wyeliminowania tła z polonu-214, którego okres półtrwania wynosi około 30 minut.  MARKUS eliminuje udział polonu-214, co oznacza, że ​​nie ma potrzeby czekać 2-3 godzin przed wykonaniem kolejnego pomiaru. W przypadku MARKUS-a czas oczekiwania pomiędzy pomiarami wynosi zaledwie 18 minut (sześć okresów półtrwania).

Ponieważ pomiary przeprowadzane są na zewnątrz, ważny jest również wybór solidnego instrumentu o długim czasie pracy baterii, który poradzi sobie z warunkami panującymi w terenie. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę bardzo wysoki poziom radonu, który może znajdować się w ziemi, i upewnić się, że przyrząd jest w stanie sobie z nim poradzić. MARKUS firmy Radonova posiada wszystkie te cechy.

Czujniki radonu

Czujnik radonu służy do nawiązania połączenia z istniejącym systemem sterowania wentylacją. W wielu przypadkach umożliwia to wdrożenie opłacalnego środka ograniczającego radon. Czujniki są zwykle stosowane w obiektach, w których mieszczą się miejsca pracy, ale można je również stosować w „inteligentnych domach”. Czujnik radonu wytwarza cyfrowy lub analogowy sygnał wyjściowy, który jest wprost proporcjonalny do wykrytego poziomu radonu. Ważne jest, aby czujnik był na tyle dokładny, aby szybko zasygnalizować, gdy poziom radonu przekroczy poziom odniesienia. Radonova opracowała czujnik radonu o nazwie ROBIN do instalacji na stałe, np. w inteligentnych domach oraz do stosowania w połączeniu z monitorowaniem radonu i usuwaniem radonu. ROBIN można również zintegrować na przykład z systemami uzdatniania powietrza lub wentylatorami wyciągowymi. Ten czujnik radonu wytwarza wartość w postaci analogowego sygnału wyjściowego (0 V–10 V), która jest proporcjonalna do poziomu radonu obecnego w powietrzu. Czujnik można na przykład podłączyć do regulatora, procesora, rejestratora danych, sterownika wentylatora lub przemysłowego sterownika PLC. W przeciwieństwie do tańszych instrumentów konsumenckich, ROBIN jest wystarczająco czuły, aby móc uzyskać natychmiastową wartość. Czujnik ten posiada również wystarczającą odporność EMC, umożliwiającą współpracę ze sterownikami tyrystorowymi.

Rejestrator

Rejestrator jest używany głównie w związku ze środkami kontroli radonu. Celem jest rejestrowanie czasowych zmian w poziomach radonu w dłuższym okresie i monitorowanie skuteczności danego środka. Wymagania dotyczące rozdzielczości czasowej określają, jak czuły musi być przyrząd, aby móc statystycznie zapewnić wynik i zminimalizować błędy w każdym punkcie pomiarowym w zakresie czasowym. Zalecana rozdzielczość czasowa wynosi zwykle 1–2 godziny.