Pomiar średniorocznego stężenia radonu
Radtrak2® – Wiarygodny akredytowany długotrwały pomiar radonu w powietrzu w budynkach mieszkalnych lub w miejscach pracy
Obowiązkowa diagnostyka radonu w miejscach pracy jest regulowana w ustawie Prawo Atomowe, która została znowelizowana w 2019 roku. Przepisy te zobowiązują właścicieli lub zarządców tych miejsc do przeprowadzenia ekspertyzy i wykonania pomiarów radonu w powietrzu w określonych regionach kraju, które ostały uznane za obszary o wysokim potencjale. Są to obszary w którym spodziewane jest, że w większej liczbie budynku możemy mieć problem z podwyższonym stężeniem radonu, przekraczającym poziom referencyjny 300 Bq/m3. Nie oznacza to jednak, że ryzyko związane z radonem występuje tylko w tych miejscach w Polsce!
Wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego przeprowadzania badań ilości radonu w miejscu pracy znajdują się poniżej.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.
Jesteś zobligowany do wykonania pomiarów radonu? Chcesz wykonać pomiary w trosce o bezpieczeństwo Twoich pracowników w miejscu pracy? Jesteś ciekaw, jak to działa? Radonova Laboratories jest po to, aby Ci pomóc.
Doradzimy Ci, ile detektorów potrzebujesz w konkretnym budynku. Podpowiemy, jak je rozmieścić.
Detektory możesz zamówić przez internet w naszym sklepie. Po otrzymaniu przesyłki, wystarczy, że rozmieścisz detektory zgodnie z dołączoną do nich instrukcją.
Jako jedyni oferujemy dostęp do indywidualnego konta w serwisie on-line. To tam będziesz mógł śledzić status swojego zamówienia.
Po określonym czasie, wystarczy że odeślesz detektory pod wskazany adres. Twoje wyniki pojawią się w postaci raportu PDF już w ciągu 2 tygodni!
W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym konsultantem.
30 lipca 2020 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie terenów, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekraczać poziom odniesienia.
Radon powinien zostać uznany jako jeden z czynników, jakie maja wpływ na warunki pracy pracowników, jeśli:
Twój budynek znajduje się w obszarze zaklasyfikowanym jako obszar o wysokim potencjale radonowym (obszar wysokiego ryzyka radonowego zgodnie z Rozporządzeniem)
Twój budynek ma piwnicę, która jest zajmowana przez ponad 50 godzin rocznie
Prowadzisz kopalnię, jaskinię lub jesteś odpowiedzialny za podziemne miejsca pracy
Twoja firma ma kontakt z potencjalnym źródłem radonu, takim jak woda gruntowa (np. prace związane z uzdatnianiem wody lub przechowywaniem próbek geologicznych)
Jednak Radonova zaleca systematyczne pomiary radonu we wszystkich miejscach pracy, ponieważ żadna mapa potencjału nigdy nie zagwarantuje obecności lub braku obecności radonu w powietrzu w pomieszczeniach w konkretnym budynku.
Określenie liczby detektorów potrzebnych do pomiaru radonu w miejscu pracy może być prawdziwym wyzwaniem.
Liczba detektorów zależy nie tylko od metrażu, ale też od liczby pomieszczeń i piętra, na którym przeprowadza się pomiary. Samodzielne zaplanowanie pomiarów może wydawać się trudnym zadaniem, dlatego Radonova Laboratories zaleca przestrzeganie wytycznych Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomiaru Radonu (The International Radon Measurement Association, IRMA).
Dzięki przestrzeganiu podstawowych reguł można mieć pewność, że pomiary zostaną przeprowadzone prawidłowo i nie będzie później konieczności ich powtarzania z uwagi np. na niewystarczającą liczbę detektorów a przez to niekompletne wyniki.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skontaktować się z naszym Konsultantem.
Na naszym blogu dostępny jest też specjalny kalkulator, dzięki któremu w kilku prostych krokach ustalisz, ile detektorów potrzebujesz do pomiaru w Twoim miejscu pracy.
Pomiary radonu w miejscach pracy zgodnie z przepisami należy wykonywać za pomocą pasywnych detektorów śladowych przez okres minimum 30 dni.
Pomiary musza być wykonywane przez uprawnione do tego laboratorium, które spełnia warunki określone w przepisach (obecnie jest to akredytacja). Pomiary zaleca się wykonywać w sezonie grzewczym.
Aby uzyskać więcej informacji na temat aktualnych zmian w polskich przepisach wejdź na stronę www.radonova.pl/blogu
Mierzenie radonu wyłącznie w godzinach pracy jest innowacyjną metodą zwiększającą precyzję oceny narażenia pracowników na radon. Często obserwuje się różne poziomy radonu, w zależności od tego, czy budynek jest eksploatowany w określonym czasie.
Przed podjęciem często kosztownych i nieodpowiednich środków zaradczych ważne jest, aby zmierzyć radon w godzinach pracy