Skip to main content

MARKUS 10 – niezawodny przyrząd do pomiaru radonu w glebie

By 2 września, 20208 czerwca, 2021Ogólne

W związku z dynamicznym rozwojem, Radonova zdecydowała się na przejęcie działu Gammadata Instruments zajmującego się projektowaniem i konstruowaniem urządzeń do pomiaru radonu. Dzięki temu rozszerzyliśmy portfolio technologii pomiaru radonu oferowanych przez Radonova, uzupełniając naszą ofertę o kilka wysokiej klasy urządzeń.

Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniu o nazwie MARKUS 10. Jest to jeden z najnowocześniejszych przyrządów do pomiaru radonu w powietrzu glebowym. Opracowany i wyprodukowany przez Gammadata, przenośny, zasilany bateryjnie precyzyjny przyrząd do określania zawartości radonu w glebie.

Jak wykonać pomiar? Przekonaj się, jakie to proste.

Aby przeprowadzić pomiar, należy postępować zgodnie z poniższą procedurą.

Podłącz MARKUS 10 do sondy umieszczonej w podłożu i po prostu naciśnij przycisk, aby rozpocząć pomiar.

Pompa pompuje powietrze glebowe przez sondę do komory pomiarowej, która rejestruje pochodne radonu czyli cząstki, które powstają w wyniku rozpadu radonu i są „przyklejone” do cząstek obecnych w powietrzu i razem tworzą promieniotwórcze aerozole). Wynik pojawia się na wyświetlaczu po 12 minutach.

MARKUS 10 – działanie

Podczas początkowej fazy pomiaru powietrze z gleby dostaje się przez rurkę (sondę) do komory pomiarowej. Czas pompowania (około 30 sekund) zapewnia, że ​​powietrze z gleby wypełni komorę. Czujnik ciśnienia zatrzymuje pompę, jeśli ciśnienie w rurze spadnie poniżej określonej wartości. Gdy ciśnienie wzrośnie, pompa uruchomi się ponownie. Czas pracy pompy jest zawsze taki sam, co gwarantuje pewną minimalną objętość powietrza, potrzebną do wykonania pomiaru.

Po fazie pompowania rozpoczyna się faza pomiaru. Naładowane pochodne radonu są kierowane w stronę detektora przez pole elektryczne w komorze. Następnie detektor rejestruje promieniowanie alfa emitowane przy rozpadach pochodnych radonu. Impulsy detektora przechodzą przez analizator. W efekcie zliczane są tylko impulsy z krótkożyciowego polonu Po-218. Eliminuje to powolne zmiany tła z polonu Po-214. Impulsy są zliczane, a wynik jest wyświetlany na wyświetlacz przyrządu w postaci wartości liczbowej określającej stężenie radonu w kBq/m3. Wyświetlacz miga podczas fazy pomiaru i stabilizuje się po zakończeniu pomiaru. Ponieważ przyrząd zlicza tylko impulsy z krótkotrwałego izotopu polonu Po-218, nowy pomiar można rozpocząć już po 18 minutach. W tym czasie promieniowanie z poprzedniego pomiaru wystarczająco zmaleje.

Do przyrządu MARKUS 10 dedykowane są akcesoria, które obejmują ładowarkę, uszczelnienie wodne, uchwyt, pręt, klucz do rurki pomiarowej i wymienną końcówkę. Zestaw jest tak zaprojektowany, aby każdy użytkownik był w stanie w prosty sposób przeprowadzić miarodajny pomiar radonu w powietrzu glebowym.

Wybrane informacje techniczne

Wydajność pompy: 1,8 litra / min

Efektywny czas pompowania: 30 sekund

Dolna granica ciśnienia: 0,95 Atm

Rodzaj detektora: PIPS ™

Rozdzielczość energetyczna detektora: <16 keV (w próżni)

Pojemność baterii: około 70 pomiarów

Czas ładowania: 8 godzin

Dokładność pomiaru: 10% przy 50 kBq/m³ (1350 pCi / l)

Czas pomiaru: zwykle 12 minut

Zakres pomiarowy: 1– 199kBq/m³

Wymiary: 220 x 122 x 80 mm (dł. X wys. X gł.)

Waga 3 kg

Możesz zobaczyć, jak wykonać pomiar na naszym filmie na YT

Przekonaj się, jakie to proste: kliknij tutaj, aby obejrzeć film

Więcej informacji o MARKUS wraz ze szczegółową specyfikacją techniczną znajdziesz tutaj

MARKUS 10 urządzenie do pomiaru radonu w powietrzu glebowym

 

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.